Спадът в цените на имотите в България значително се забавя

Цените на жилищата в България продължиха да падат през второто тримесечие на 2010 г. Въпреки това темпът на спада в цените се забави значително през последните три месеца. Например през първото тримесечие на 2010 г. недвижимите имоти в България загубиха 2.4% от стойността си в сравнение с цените през последните три месеца на 2009 г. През второто тримесечие на 2010 спадът в цените вече е само 0,7%. Ако тази тенденция продължи през следващите месеци, тогава може да се предвиди, че през третото тримесечие на 2010 г. спадът в цените на българските жилищни имоти ще бъде окончателно преустановен.

Най-голямото намаление на цените през второто тримесечие на 2010 г. е регистрирано в градовете Габрово, Шумен и Враца. Цените в столицата София и на брега на Черно море почти не се променят.

Средната цена на жилищата в България през юли 2010 г. е 498 евро на квадратен метър. Най-високи са цените на апартаментите във Варна - 817 евро на квадратен метър. На второ място е цената на апартаментите в София - 799 евро на квадратен метър. На трето място са цените на апартаментите в Бургас и по южното крайбрежие на България - 661 евро на квадратен метър.

И през второто тримесечие на 2010 г. се запазва тенденцията за закупуване на недвижими имоти в напълно построени, готови сгради - апартаменти на вторичния пазар или наскоро завършени сгради нова тухла с издаден Акт 16.

В началото на юли медиите съобщиха, че българските банки се опитват да направят кредитирането за покупка на жилище по-достъпно за чуждестранните купувачи. Друг положителен момент за икономиката на страната е докладът на Българския национален статистически институт, че през май 2010 г. броят на чуждестранните туристи, които идват да почиват в България, се е увеличил с повече от 6% спрямо същия месец на миналата година.

Популярни публикации от този блог

Данъци и такси при покупка на имоти, при наследяване на имот и при дарение на имот

Изисквания към жилищата и видове апартаменти съгласно Наредба №7 и Наредба №2 на МРРБ

Ателие или апартамент – каква е разликата?